A Magyar Örökség és Európa Egyesület által szervezett százhetedik eseményen a bizottság elnöke, Klinghammer István köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy a magyar nyelvet, a kultúránkat és egyéni műveltségünket tükröző beszédünket őriznünk és ápolnunk kell. A magyarok számára az anyanyelv a nemzeti identitás és a legfőbb értékek hordozója.
Az ünnepségen kitüntetésben részesült Kató Béla református püspök az erdélyi magyarságért és a református egyházért végzett szolgálatáért. Balog Zoltán püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke méltatásában kiemelte, hogy Kató Béla negyvennégy évvel ezelőtt Romániában, a sötét diktatúra idején a magyar lelkipásztor hivatását választotta. Évtizedekig kellett várnia arra, hogy téglából és habarcsból, és ahol szükséges, modern és digitális eszközökkel iskolát, egyetemet, templomot, kastélyt, közösségi tereket építhessen. Úgy fogalmazott: Kató Béla irányt mutat minden Krisztus-hívő közösségnek, Isten szolgája a mi javunkra. Az erdélyi püspök életművének forrása az, hogy neve beíratott az Élet könyvébe, Isten tenyerébe. Balog Zoltán kitért arra is, hogy minden elismerésünk, a Magyar Örökség díj is, válasz arra az isteni döntésre, hogy ő megáldja azokat, akik országát építik, és helytállnak, ha kell, mások helyett is.
Szintén Magyar Örökség díjban részesült L. Kecskés András lant- és gitárművész, akit Petrás Mária népdalénekes, keramikus méltatott szóban és dalban. A népdalénekes kiemelte, hogy L. Kecskés András és együttese előadásaikon a magyar és európai nemzetek középkori, reneszánsz, korai barokk zenei örökségével ismertetik meg a közönségüket. A harminckét éves együttes több ezer koncerttel gazdagította a magyar és nemzetközi zenei életet. L. Kecskés András jeles zenetörténeti kutatásokat is végzett. Darabjait zenetörténeti tanulmányaiban adta közre, és tematikus koncertekkel ismertette meg ezt az örökséget a nagyközönséggel.
Elismerésben részesült a Magyar Nemzeti Levéltár. Laudációjában Szakály Sándor történész az intézmény megalapítása óta végzett szolgálatát és tevékenységét emelte ki, hogy őrzi és feldolgozza mindazon nemzeti kincseket, amelyek fennmaradása nélkül eltűnhetne sok évszázados múltunk. A Magyar Kardvívó Iskola hagyományáért odaítélt elismerést Pézsa Tibor olimpiai és világbajnok vívó, mesteredző vette át. Az idén harmincéves Beregszászi Magyar Drámai Színház a nemzetszolgálatért kapta a Magyar Örökség díjat, a Kassai Kazinczy-napokat pedig a felvidéki magyar nyelvművelésben játszott kiemelkedő szerepéért díjazta a bírálóbizottság.
Cikk: Ivády Zsuzsa, reformatus.hu
Fotó: Sebestyén László, reformatus.hu