Közel félszáz pályázóból választottak győztest

"Közétek vágyom, – óh, fogadjatok testvéretekké": a Resti Kornél Zenekar nyerte a 2025-ös Szabó Lőrinc-jubileum alkalmából meghirdetett versmegzenésítési pályázatot. 

Közel félszáz pályázóból választottak győztest

125 éve született Szabó Lőrinc költő, műfordító: a 2025-ös Szabó Lőrinc-jubileum alkalmából a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány, valamint a Szabó Lőrinc Alapítvány pályázatot hirdetett zeneszerzők, illetve dalszerző-előadók részére. Közel félszáz pályázat érkezett, melyekben, egy-egy kivétellel, különböző Szabó Lőrinc-verset választottak a pályázók megzenésítésre.

A Török Máté, Böszörményi Gergely és Gryllus Dániel alkotta zsűri véleménye alapján a nyertesek:

 

I. helyezett: Resti Kornél Zenekar; Szabó Lőrinc: A szörnyeteg városa / Fák között. Zeneszerző: Papp Máté; hangszerelés: Resti Kornél zenekar. Zenészek: Apró Anna: ének, koboz; Lázár Miklós: cselló; Papp Máté: gitár, vokál, Szabó Bence: szólógitár, vokál, fuvola, ütőhangszerek, hangszínek.
II. helyezett: Ivaskovics József zenéjére Csákány Marianna, Lőrinc Erika és Kovács Sándor. Szabó Lőrinc: Hazám, keresztény Európa!
III. helyezett: F. Sipos Bea zenéjére a Hangraforgó együttes; F. Sipos Bea és Faggyas László. Szabó Lőrinc: A kimondhatatlan.

 

Bár az eredeti kiírásban nem szerepelt, a helyezettek mellett három különdíjra is javaslatot tett a bíráló bizottság. A három különdíjat a következő szerzők kapták:

 

Különdíj: Sárdy Barbara (zeneszerző és előadó); Szabó Lőrinc: Két ország határán.
Különdíj: Zsongom együttes; Szabó Lőrinc: Álarc mögül. Zeneszerzők: Somogyi Balázs és Ercsey Gréti. Közreműködik: Somogyi Balázs (billentyű), Ercsey Gréti (ének, vokálok), Simon Márton (dob), Szabó István (basszusgitár), Ercsey Zsombor (gitár).
Különdíj: Szabó Balázs (zeneszerző, felvétel, billentyűs hangszer, vokál, programozás). Szabó Lőrinc: Szövetség.

 

A eredményhez fűzött részletes indoklás szerint „Szabó Lőrinc színessége mellett a versek aktualitásai is szembetűnőek. A zenei stílusok és megvalósítások sokszínűek és változatosak voltak, a kórusműtől az elektronikus zenéig bezárólag. Hangszerelés tekintetében az éneket számos alkalommal zongora kísérte. Az értékelés fő szempontja a szöveg, a vers, a mondanivaló érthetősége volt, mely szempont erős szűrőnek bizonyult. Általánosan elmondható, hogy minden pályázó komolyan vette a feladatát, zenei igényesség oldaláról nézve számos dal magas szintű tudásról árulkodott, de a vers és zene kapcsolatának szimbiózisát kevesebben találták meg. Érdekes volt hallani a mai divatos hangzások megjelenését a különböző zenei megoldásokban, ének hajlításokban, hangszerelésben, melyek Szabó Lőrinc lírájával ötvöződtek, de örömmel tapasztaltuk a szövegcentrikus, akusztikus, félakusztikus megzenésítéseket is. Bár a dalok felépítése, hangszerkísérete befolyásolta a pontokat, az előadás módja fontosabb volt a bírálat során, hiszen ebben a műfajban az előadás által kell a hallgatóhoz eljutnia a vers üzenetének.”

 

Találkozzunk augusztus 20-án a budai várban a III. Protestáns Sokadalom alkalmával! A Kapisztrán téri színpadon 17.30-kor kezdődő eseményen remény szerint meghallgatjuk a díjazott és a különdíjban részesült műveket és előadóikat, valamint átadjuk a díjakkal, különdíjakkal és a pályázaton történt részvétellel járó okleveleket és emléklapokat.